«ЗУНР: наша слава і гордість»

Цього року наша держава відзначає 100 річчя утворення ЗУНР та Листопадового зриву. Ці події в історії українського народу мають відголос і сьогодні. Українській інтелігенції вдалося відстояти своє право державності у надскладних умовах в 1918 році. Саме тому, ми впевнено можемо сказати, що наша нація є однорідною, самодостатньою та високодуховною.

Період Громадянської війни, розрухи, військових конфліктів поклав початок народного спротиву проти поневолювачів українських етнічних земель.

У жовтні 1918 року в Австро-Угорській імперії на тлі поразки у війні розпочалася революція та розпад багатонаціональної держави. Австрійський імператор проголосив маніфест, у якому пообіцяв провести федеративну перебудову імперії.

18 жовтня 1918 року у Львові українські парламентарі з Галичини й Буковини, керівники політичних партій і церковні ієрархи утворили Українську національну раду, яка мала представляти інтереси українців в Австрійській імперії. Польські державні кола спробували використати маніфест як привід для зміцнення своєї влади в Галичині й розпочати підготовку до включення цих земель до складу відновленої Польської держави. Щоб не допустити цього, українські загони на чолі з Дмитром Вітовським та офіцерами січового стрілецтва 1 листопада 1918 року розпочали повстання у Львові та узяли місто під свій контроль. Ця подія ввійшла в новітню історію під назвою «Листопадовий зрив». Представники австрійської влади у Львові передали управління Українській національній раді.

Через кілька днів, восьмого листопада 1918 року, Українська національна рада призначила уряд – Державний секретаріат, який очолив К.Левицький, один із засновників Національно-демократичної партії. Згодом, 10 листопада цього ж року уряд склав присягу. І вже 13 листопада офіційно було проголошено Західноукраїнську народну республіку (ЗУНР), а Президентом обрано Євгена Петрушевича.

Уряд відразу запровадив заходи щодо виведення країни з післявоєнної кризи: держава монополізувала продаж зерна, хлібопекарських виробів, картоплі тощо. Активно відбудовувався залізничний транспорт. Розпочалася аграрна реформа, що передбачала ліквідацію великого землеволодіння – поміщицького, монастирського, єпископського, державного, а в перспективі – плановий розподіл цих земель між безземельними селянами.

Вагомі досягнення були й у сфері освіти. Українській мові надали статус державної. Викладання у школах велося виключно українськими вчителями. Доступ до навчання отримали діти селян, які до цього часу не мали змоги відвідувати початкові й середні класи народної школи.

Наш обов’язок – це пам’ять про українських державотворців, громадських та культурних діячів, військових керівників, які ціною власного життя і неймовірної самопожертви боролись за волю України.

З нагоди цієї історичної річниці в місті Хоростків у міській бібліотеці імені Михайла Палія відбулась історико-просвітницька година «ЗУНР: наша слава і гордість» за участю гуртківців «Сокіл» «Джура», учнів опорної школи та працівників бібліотеки.

Завідуюча бібліотекою Л.І.Росяк детально ознайомила присутніх із пребігом подій Листопадого зриву, участі провідника Дмитра Вітовського. Учні школи читали патріотичні вірші, виконали тематичні музичні композиції, а також ознайомились із виставкою-спогадом, яка присвячена утворенню ЗУНР.

«Historia est megistra vitae!», що в перекладі з латинської означає «Історія є вчителькою життя!»

Отож, не забуваймо свого минулого, щоб гідно дивитись у майбутнє!

В.Железняк

2018-11-14T12:59:17+00:00